Ortofon MC та DJ картриджі

Початок статті читати тут

Про ММ-картриджі тут

MC-картриджі


Одразу попереджаю, що просто поміняти картридж - не вдасться! Треба буде додати в систему або МС-фонокоректор, або трансформатор до вже наявного ММ-фонокоректора. МС-картриджи мають низьку вихідну потужність в порівнянні з ММ, тому вимагають МС-фонокоректор, що підсилить сигнал до потрібних параметрів. Але, якщо  у вас вже є ММ-фонокоректор, і ви не хочете збільшувати кількість заліза, то ви можете використати підвищуючі трансформатори...   Або універсальне залізо -  трансформатор NAD PP 4
Голки в МС картриджі в більшості випадків - незмінні. Особливість по встановленню картриджів ММ та МС з дорогого сегменту. Цей фактор з практики! І його варто розглянути окремо!
Новий картридж, який ви запланували поставити, може мати більший і важчий корпус відносно початкових картриджів. Іноді ваги противісу не вистачає для налаштування сили притискання. Найчастіш така ситуація відбувається  при переході з ММ на МС. Як вирішити це питання? Pаміною існуючих противаг на більш важкі або додаванням ваги до противісу. 

Ortofon cartridge QUINTET RED

 


Ортофон радить починати знайомство з МС-картриджами саме з цієї моделі початкового рівня. Чесно кажучи їх дизайн у мене більше асоціюється із будівельною промисловістю аніж з музичною. Але цей міцний корпус точно створений для надійного відтворення звуку.  QUINTET RED має еліптичний діамант, огранований і відшліфований за високими стандартами Ortofon. Для виготовлення корпусу використовується спеціальний термопластичний матеріал ABS (акрилонітрил/бутадієн/стирол). Він забезпечує міцність і стійкість проти подряпин. Для максимальної продуктивності використовуються потужні неодимові магніти. Низький внутрішній опір робить картридж менш чутливим до навантаження і, таким чином, забезпечує сумісність з найширшим діапазоном попередніх підсилювачів і трансформаторів. 

Ortofon Quintet Red, Blue, Bronze and Black: great value MC phono  cartridges - Audio Affair Blog
Серія QUINTET складається з 5-ти картриджів різного кольору та різного забарвлення звуку. Взагалі, мені дуже подобається як спеціалісти описують звук. Стосовно QUINTET RED - він цитую -  “відкритий, динамічний та з легкою ноткою тепла.” Звісно це можна зобразити більш коректними частотними характеристаками, але це вже не буде так тепло і лампово звучати.
Баланс ціни та продуктивності - такого картриджу ідеальний. В першу чергу для, тих хто розуміється на аналоговому звуці. Ціна питання - 15337 грн станом на березень 2023-го року
Коли ви вже освоїли свій перший МС-картридж, можна переходити на рівень вище. І придбати MC Quintet Blue


MC Quintet Blue

Звукознімач QUINTET Blue
Я поважаю видання “What Hi-Fi? Рецензенти журналу кваліфіковані та об'єктивні. І вони присудили цьому картриджу -  премію. MC Quintet Blue Переможець Awards 2020 і 2021 років у категорії «МС Картридж за скромною ціною»». Скромно - це 22055 грн. Як ви вже мабуть здогадались, головна різниця між Ред і Блю - це голка! Тут встановлена еліптична Nude diamond на алюмінієвій консолі. Така голка ще й гарно відпрацьовує ритмічні малюнки. 

 

Ortofon cartridge MC Quintet Black S


Очолює лінійку Quintet Black S - найдосконаліший Quintet прикрашений діамантом Nude Shibata, що встановлений на високоефективні сапфірові консолі.


Звукознімач QUINTET Black S


 

MC Anna Diamond

 

ORTOFON MC Anna Diamond | WKŁADKA GRAMOFONOWA | Słupsk - kkrs.pl                        Ortofon MC Anna Heritage Cartridge
Це - вже повний hi-end! Вищий ешелон моделей ММ-картриджів Ортофон. Anna Diamond. Тут використовується найкраща діамантова технологія стилусів Ортофон Replicant 100. Діамант полірують так, щоб його форма була схожа на оригінальну ріжучу голку, що наносить звук на вініл. Ультратонкий, екстра-полірований, мега-унікальний! Такий люксовий діамант також використовується в картриджах MC A90, Xpression та MC Cadenza Bronze. На додачу титановий корпус, залізо-кобальтовий сплав магнітної системи, дорогі котушки з позолоченої монокристалічної міді… Якість без компромісів. І ціна так само - $10,500
До речі, кажуть, що картридж MC Anna Diamond - складно почепити на хедшелл. 
Ця характеристика картриджа яка точно не підходить для диджеїв. Так ми плавно підійшли до диджейських картриджів.
 

DJ-картриджі

Ortofon CONCORDE MKII Mix

Диджейські картриджи. Особливості їх використання сильно впливають на їх технічні характеристики. В умовах шаленої вечірки, де натовп божеволіє від потужних вібрацій танцювальної музики, де диджей затято скретчить платівку, треба максимально зносостійкі голки. 

Ортофон зацікавився цим напрямком на початку експансії клубного саунду в Европу з США. У середині 1980-х років компанія вже почала виробництво диджейських картриджів для клубу, хіп-хопу та скретчингу. Найбільш затребуваними для цієї мети стали Concorde. Дизайн такого картриджу з'явився у 1979 році і був відзначений Нагородою за промисловий дизайн. Які переваги такого картриджу? 
Пряме підключення до тонармів з швидкозмінними хедшеллами та легкий монтаж. Для диджея важливо швидке підключення. Вирівнювати таку конструкцію не треба. Встановив та на платівку - and let start the party! 

З лінійки CONCORDE протестуємо картридж MKII Mix та МКII Club. Mix  має всі необхідні параметри, аби задовольнити професійні потреби диджея. 
Це універсальний картридж, який підходить, як для електронної музики та і для хіп-хоп. Унікальний легковпізнаваний дизайн. Легкий корпус з високоміцного пластику. 

gallery-image 

Треба відзначити, що хай-фай заморочки типу голки Shibata - для диджея не підходять. Для міксингу і стретчингу краще підійде сферичний стилус. Звісно він не увійде глибоко в канавку платівки і не дістане глибокі артефакти, але  діапазону частот від 20 Гц до 20 кГц - достатньо аби розгойдати танцпол. 
Ще одна особливість диджейських голок - це їх вища сила притиснення. Якщо хайфайні голки пестять платівки з силою від півтори до двох з половиною грами, то діджейські грубо домінують з силою 3 грами, для того щоб голка чітко відстежувала доріжку запису і не стрибала від вібрацій. 

Не забуду й про високу  вихідну напругу. Конкретно цей MKII Mix з вихідною напругою 8 мВ, що дозволяє йому працювати з широким спектром підсилювачів і посилати гучніший і чіткіший сигнал на динаміки. Звідсіля ви вже зрозуміли, що для клубної діяльності МС-голки з їх слабкою напругою - фонокоректорами та трансформаторами - ну зовсім не підходять. 
Тому за стандартом диджеї обирають ММ-картриджи - прості, довговічні та з оптимальною якістю звуку. Такі що витримують навантаження пов’язані з частим використанням, рухами. Ціна такої голки стартує від 100 євро. 

MKII Club найпопулярніший в серії CONCORDE серед диджеїв. Чим він крутіший?

 gallery-image
В MKII Mix - сферична голка, а в MKII Club - еліптична. Така голка має більшу площу контакту з канавкою платівки. А отже така голка дістане більше деталей із запису. Тому таку голку також використовують для оцифровки платівок. Взагалі Конкорд, якщо мене не підводить моя пам’ять, юзали та юзали такі суперстар-диджеї, як Carl Cox, DJ Shadow, A-Trak

Ortofon CONCORDE MKII Club Twin

 

gallery-image


Ortofon Concorde MKII Club постачається у версії Club Twin. В зручному кейсі знаходиться два картриджи для відповідно двох диджейських вертаків диджейського сетапу. Також на додачу щіточка для голки.

                                                                               Доречі, якщо раптом ви побачили десь, що перед встановленням картриджу диджей облизує контакти картриджу - не лякайтесь - це не дія алкогольних або інших речовин. Це такий “лайвхак”. 
Контакти картриджу в клубних умовах, де часто висока вологість, пил та інші екстремальні умови, призводять до закисання контактів. 
Звісно, не всі діджеї таскають із собою набір з спирту та ватних тампонів. А ось слину добути набагато простіше. 
Тут фраза “нализався в клубі”  заграла іншими фарбами.
 
 


Ortofon попереджає: така поведінка призведе до корозії! Контакти треба протирати чи стирачкою яка є на олівці чи спиртом! 

Ortofon VNL

gallery-image
Багато схвальних відгуків від діджеїв на адресу картриджу Ortofon VNL
Серед них наприклад DJ ND відзначив стабільність як на S-подібних, так і на прямих тонармах. А ще каже, що йому “подобається сексуальний дизайн VNL”... Ну тут у кожного своє бачення прекрасного. 
Ортофон прокачав VNL в наступних напрямках:

Зносостійкість при скретчингу 
Висока продуктивність при використанні вінілу та  DVS з таймкодами
Оптимальний баланс якості звуку


Ще раз нагадаю, що диджейським голкам “дозволено” тиснути на диджейські платівки сильніше. В цій моделі діапазон сили притиснення від 3 до  5 г. Я прям зараз відчуваю, як зморщинлись до стану родзинки хайфайщикі,  які почули такі цифри. А ще одна фішка - для найкращої результативності тримання на спині - яку зазвичай використовують диджеї скретчери - антискейтинг на рівні - «0»… Що круто, Ортофон продумали варіанти стилуса до цього картриджу. 


VNL INTRO PACK включає 3 різні стилуси з типами підвіски різного відчуття та жорсткості:
-   VNL I  Гнучкий
-   VNL II  Жорсткий 
-   VNL III  Фірмовий
Вони легко змінюються  на  корпусі картриджа, який був спеціально розроблений для забезпечення легкого монтажу та вирівнювання. Сама голка VNL оснащена сферичним стилусом, який гарно підходить для скретчинга. Ціна  1639 грн


Підсумую, диджейські голки значно відрізняються від хай-файних домашніх. Голка, кантилевер, котушка, кількість витків на котушці, матеріали, дизайн - все створено для надійності зносостійкості та якісного звуку. 

Відео про картриджі Ортофон дивіться за посиланням тут.
Також ми зробили тест: відібрали 6 звукознімачів різних діапазонів ціни і технології виготовлення і оцифрували однаковий уривок треку з платівки. Запис відтворення платівки додано за посиланням під відео. Це допоможе вам порівняти звук різного типу голок та визначитись із своїми вподобаннями. 
 

Mr.Sunny