Сьогодні поговоримо про діджейські голки! А спочатку трохи історії.
Вертак на музичний інструмент перетворив Кул Герк! В 70-х він проводив шалені паті в Бронксі та подарував світу перші діджейські техніки зведення платівок з двох вертаків і став засновником хіп-хоп та диджеїнгу.

 
Невдовзі диджеїнг оформився в помітне явище. І понеслось… Диджеї збираються на паті - фестивалі - рейви. Пакують десятки вінілів в сумки, беруть свої улюблені голки. Але технічний прогрес не стоїть на місці. На зміну вертакам прийшли CD-програвачі. СD-диски майже замінили вініл. Диджейська валізка зменшилась втричі. На зміну CD-дискам прийшли флешки. Диджейська валізка помістилась в гаманець. 
Додалась кнопочка синхронайз і поріг входу у диджеїнг впав нижче плінтуса. Диджеїв за пультом почали витісняти селебріті, фріки та всі охочі до легкої слави. 


Здавалось - це тупік. І диджейська робота перетворилась на фейкотню. Якби не повернення до основ. До платівки, програвача та голки. Можна довго сперечатись, про переваги аналогу або цифри, але ніхто не заперечить, що діджей, який грає з платівок в порівнянні з “інстаграм диджейчиками”, має більше професійних скілів. Від вміння синхронізувати швидкість треків на платівках до розуміння яку голку встановити. 

От я і плавно підійшов впритул до нашої сьогоднішньої теми. Диджейські голки! Я трохи про них розповідав у відео про історію Ортофон. Але там ми робили акцент на аудіофільських голках. А в цьому відео ми детально розглянемо диджейську лінійку. Мені, як людині, яка тільки увірвалась у світ вінілу - це вкрай цікаво. 


Ortofon на диджейському ринку є одним з найпопулярніших брендів. З початку експансії клубної музики, компанія зайняла топове місце і надала диджеям один з найзручніших картриджів у світі - Concorde. Його дизайн з’явився ще у 1979-му році. Його перевагами були і залишаються: пряме підключення хедшела до тонармів, легка зміна стилуса, тонкий “носик” конструкції, що дозволяє бачити платівку і точно встановлювати голку на потрібну точку. За 40 років свого існування Concorde удосконалювались більше всередині, аніж зовні. 

Ortofon Concorde STD – Phono Cartridge Reviews


Так само лінійка MKII  зазнала наступних апгрейдів:
- Голка була повністю перероблена, стала жорсткішою та легшою, а товщина стінки кантилевера була зменшена порівняно з попередніми поколіннями 
- Оновилась підвіска картридж. 
- Змінилась формула ущільнюючого гумового матеріалу навколо кантилевера 
 - Доопрацьовано алюмінієвий корпус з мідними котушками
Можливо “під капотом” було застосовано ще безліч ноу-хау Ортофон, але мій гуманітарний мозок зачепився за тримач: в MKII його можна змінювати. В старих моделях він був єдиним цілим з картриджем. Тому якщо тримач ламався, то це була проблема. Зараз конструкція дозволяє легко його поміняти або просто замінити на інший колір.
і нарешті, Concorde отримав нові функціональні  моделі. 

ortofon-concorde-mkII-1 - Sklep Muzyczny Music Center - Sklep Muzyczny  Music Center

Я розклав 5 варіантів згідно зростанню ціни. Уважні PRO вже помітили, що в цій колекції не вистачає Concorde MIX. MIX - найдешевший - 99 євро. Він вважається входом в диджейську професію і непоганим варіантом для старта. Але я хочу акцентувати увагу на більш продуктивних голках для диджеїв. 


Ortofon Concorde MKII DJ
gallery-image
Під футляром трошки корисної та “безкорисної” макулатури та гумова прокладка. І головне - сам картридж. Яскраві спортивні кольори. Дизайн включає зображення, що нагадує фейдери пульту. Ось хвалений тонкий носик. Він реально зручний. В особливості, коли діджей грає платівки на швидкості  45 обертів на хвилину. Швидкість обертання, логічно - швидша за 33 оберти тому треба докласти більше уваги і точності щоб швидко поставити голку на потрібний фрагмент треку або точку. Про звук - багато лестощів ви не почуєте. Просто - нормальний прийнятний звук. Такий картридж має сферичний стилус і збалансовану консоль. Прекрасно відстежує канавку звукозапису і гарантує низький знос платівки. Можна не боятись робити беккьюінг на точку. Трошки скретчити… 
Але для цієї теми краще все ж таки підходить наступний конкорд.

Ortofon Concorde MKII SCRATCH

gallery-image

Малюнок на корпусі натякає, що цей стилус витримає скретчинг. Такий картридж зносостійкий та має високий рівень продуктивності по всім параметрам. Завдяки дуже високій вихідній напрузі - 10 мВ він ідеально підходить для скретч-музики з глибокими басовими частотами. Сферична голка під час скретчингу - менше “травмує” платівку. До речі, диджейські картриджи сильніше тиснуть на платівку в порівнянні із звичайними. Сила притиску голки аудіофільського картриджу зазвичай в межах півтора - два з половиною грами. А в диджейських встановлюється одразу  3 - 4 грами. Тому - так - діджейськи платівки відпрацьовуються швидше. Більш того, в реальній ситуації, в розпалі “рейву”, у диджея не завжди є час і можливість точно налаштувати силу притиску. Часто цей процес відбувається “на око” “на швидко” “наближено”. Ортофон вже давно врахував цей практичний момент і тому оснащує свої моделі посиленими жорсткими кантиліверами, щоб похибка в пару грамів не стала трагічною для картриджа.

Ortofon Concorde MKII DIGITAL

gallery-image

Цей червоний картридж з блискавкою на корпусі стилуса призначений для роботи з DVS - діджитал вініл сістем. З ось такими вінілами, на яких є тайм код. 


На перший погляд така платівка виглядає як звичайна. Але замість треку в канавках встановлено-записано спеціальні коди часу (тайм-коди). Вони відстежують рух голки на платівці і “прив'язують” цю інформацію до цифрового треку який ви обрали наприклад в програмі трактор. Тепер платівка “контролює” цей трек. От наприклад ви прискорюєте платівку, разом з нею прискорюються таймкоди. Ця інформація передається в програму і трек прискорюється. Робите скретч і так само програма отримує зворотній зв’язок і повторює всі ваші маніпуляції в програмі в точно такому ж заданому діапазоні. Сигнал з таймкодів прилітає в програму та впливає на трек за півтори - три мілісекунди. Це настільки швидко, що ви не помітите різницю між керуванням треку на звичайному вінілі або платівці з тайм кодом. 
Звук треку, яким ви керуєте видається на вихід аудіоінтерфейсу, а далі на каналі мікшера. Отже, диджей може аналоговим методом керувати своєю діджитал коллекцією. 
Чому ж Concorde DIGITAL краще підходить до тайм кодів? Такий картридж створений так, щоб продовжити термін служби вінілів із таймкодом і мінімізації помилок при декодуванні. Оптимізована вихідна напруга 10 мВ максимізує співвідношення сигнал/шум аудіо, що подається до програмного забезпечення, що призводить до кращої інтерпретації сигналу тайм-коду . 
Водночас DIGITAL можна спокійно використовувати зі звичайним вінілом. І ця універсальність подобається багатьом діджеям.  

Ortofon Concorde MKII CLUB

gallery-image
Піднімаємось по сходах цін вище. Concorde CLUB. Діамант, намальований на корпусі, щось повинен означати? Так - він вказує на те, за що платимо більше. За стилус еліптичної форми. Така голка має більшу площу контакту з звуковідбитком на платівці. Це дозволяє голці  вилучати складніші деталі звкозапису. Ви почуєте більш чіткі та прозорі верха. Звук більш динамічний та зібраний. Але ж треба зважати, що якщо ваша платівка не першої свіжості, то така ж голка підкреслить весь бруд, що зібрався на платівці, і визвучить всі подряпини на ваших записах. До того ж,  не раджу такий картридж використовувати з прямим тонармом. 
Вихідна напруга CLUB 8 мВ потребує меншого посилення від попередніх підсилювачів, забезпечуючи чистіше відтворення звуку та меншу залежність до зворотного зв'язку в клубі. А дома чи в студії - це знахідка, для того щоб якісно оцифрувати свої колекційні платівки. Також, запис вінілового диджей-сету з цією голкою надасть більш  виразного звуку вашому міксу.

Ortofon Concorde MKII Elite

gallery-image
Найдорожим з серії Concorde є картридж ELITE. Він майже в чотири рази дорожчий за картридж Concorde MKII DJ. Звісно, по мірках аудіофільских голок - це дуже солодка ціна. Бо хайфайні голки часто тільки починаються з цієї суми і далі перетинають рівень тисячу баксів за одиницю. Але з точки зору діджейських голок - це вже занадто. Тож що підносить цю серію на рівень преміум-классу? 

gallery-image
Почну з золота. Так, це справжнє золоте нанесння. 23-каратне гальванічне золото. На звук, воно ніяк не впливає. А ось на рівень заздрощів, може трохи. Основна перевага цього картриджу полягає в тому, що передові технології хай файних голок Ortofon, взяли і перенесли в корпус Concorde.  Ця “еліточка” гарантує якість звуку, яка не властива DJ MM-картриджам. 


Почнемо з самого стилуса. Це Nude Diamond. Що це означає? В більшості картриджей на металевий хвостовик стилусу кріпиться шматочок діаманту. А у випадку з Nude Diamond весь наконечник складається з суцільного діаманту, що зменшує рухому вагу стилуса, і дозволяє йому акуратніше взаємодіяти з канавкою. Більше того, цей діамант заточений у формі еліпсу. Як я вже казав, еліптична голка пірнає глибше в канавку та витягає на поверхню високу деталізацію звуку. З цією голкою у вас не залишиться питань де дзвінкі хай хеди, а де високі ноти вокалу Дони Самер. 
Взагалі тут все наворочено. Інженери розробили спеціальну  жорстку алюмінієво-магнієву консоль, прокачали систему катушек, оновили гумову підвіску і в результат зробили картридж для диджеїв на пенсії, які будуть обережно торкатися голочки, здувати з неї пилинки, та не сильно навантажувати диджейськими фінтами чи скретчингом. Хоч такий картридж можна юзати в реальній диджейській практиці, я б не наважився і надав перевагу студійній роботі, або домашньому прослуховуванню вінілів. А після використання - я б знімав картридж і ховав його в сейф… Золото, все ж таки. Якщо ж серьезно, то ELITE це золота середина між диджеськими голками не за всі гроші світу і аудіофільськими голками - за всі гроші світу. 

Проте знову нагадаю, для диджея голки це розхідний матеріал. В ідеальних умовах голка працює від 500 до 1000 годин роботи. В реальних клубних умовах мабуть в 10 разів менше. Тому цінується практичність, зносостійкість і прийнятна ціна. 
Такі параметри властиві моделі VNL


Ortofon VNL

gallery-image
VNL за 100 євро! Цей картридж розроблявся спеціально для високих вимог турнтейблістів. Тобто скретчерів. Тому основні вдосконалення стосуються міцності і жорсткості конструкції. Ортофон доповідає, що для цього задіяні всі можливості включно з ультразвуковим зварювання компонентів, ультраточним роботизованим монтажем а іншими ультра наворочними технологіями. Що до зручності, то це ж пісня. 
Сумісний з будь-яким стандартним диджейським програвачем та широким діапазоном S-подібних тонармів. Але треба мати Headshell SH-4. З ним можна працювати і на вінілі і з тайм-кодами.


Дизайн картриджу увібрав усі практичні потреби скретчера.  Ось цей високий підйом картриджа, що  дозволяє легко його піднімати не зачепивши нічого зайвого. Товщина корпусу та дизайнерські рішення дозволяють бачити голку з будь якої позиції. До речі, подібне рішення та блоковий дизайн колись пропонувала компанія SHURE - M447. Аж до того часу, коли  у 2018-му оголосила про припинення випуску усіх своїх фонопродуктів. На мою скромну думку, картридж VNL просто ідеально прийшов на заміну. 
Ortofon VNL - wkładka gramofonowa

Ще одна продумана опція моделі VNL - це можливість підібрати хедшелл з стилусом потрібної жорсткості. Існує три варіанти:
VNL I - М’який
VNL II  - Середньої жорсткості 
VNL III  - Жорсткий
Отже, скретчери обирають цей картридж бо він зносостійкий та впевнено тримається в канавці, а клубні діджеї не цураються VNL бо він надає оптимальну якість звуку за дууууже оптимальну ціну. 

Варто відзначити деякі нюанси використання серії Concorde MKII. Попередні моделі були досить жорсткими у відстеженні канавки (картридж і стилус рухалися разом). Оновлені MKII отримали фактично бічний рух картриджа і стилус, що більш точно відстежує канавку запису. Також, цікава особливість MKII картриджів – це ультракороткий період “обкатки”. Раніше диджею треба було пару днів “розношувати” голки - наче нові кросівки. Зараз їх можна дістати з коробки і вони будуть готові до роботи. Якість звуку відповідає функціональним завданням диджея. Зазначу, кожна голка лунає із своєми нюансами, які можна почути! 
За цим посиланням ви знайдете файли, записані з представлених голок Ortofon. Качайте, слухайте і порівнюйте. 

Висновки


Я вкотре переконався, Ortofon  - це фірмА, перевірений стандарт в індустрії. Лінійка МКII - це сміливий крок компанії. В той, час як деякі конкуренти пішли в кювет та закрили свій бізнес, Ортофон продовжив вдосконалювати свої картриджи. Лінійка МКII ще краще підходить для потреб сучасного диджея. З представлених, мені дуже сподобався картридж VNL. Якщо я буду збирати колекцію вінілу, то придбаю саме ці голки. Але зараз особисто мене влаштовує універсальність Concorde Digital. Вона надає мені можливість збирати цифру, але грати її як вініл. І  заощаджувати на покупці платівок. 

 

Mr.Sunny